Haywood NorAm / Teck Sprint Series | Zone4.ca

Haywood NorAm / Teck Sprint Series

Date: Dec 11, 2008
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Chief of Race:  Sharon Clarke 
Assistant TD  Claude Cabot 
Start Time:  13:00  
Obs. Time: 13:00
Wind Vel: 0 Wind Dir: 0
Air Temp: -3.8 Snow Temp: -4
Weather: clear blue sky Snow Cond: new hard packed

Open Women 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Rnk CCCLic Club Team Time
1 216 Caitlin Compton 1/29 13070 CXC Elite   0:43:33.2
2 210 Brittany Webster 2/29 14219 Highland Trailblazer NST 0:44:06.1
3 215 Milaine Theriault 3/29 3823 Foothills   0:44:06.5
4 202 Liz Stephen 4/29 15301 Burke USST 0:44:08.5
5 207 Taz Mannix 5/29 15290 APU Nordic USST 0:44:14.9
6 201 Madeleine Williams 6/29 6409 Edmonton Team Fast Trax 0:44:53.5
7 205 Brooke Gosling 7/29 12494 Foothills AB World Cup Acad 0:45:05.2
8 214 Laura Valaas 8/29 14018 APU Nordic USST 0:45:20.0
9 203 Daria Gaiazova 9/29 12929 Skielite   0:45:24.1
10 211 Kate Arduser 10/29 17460 APU Nordic Rossignol 0:45:27.4
11 217 Nicole De Yong 11/29 13834 Sun Valley SEF Fischer/Craft 0:46:20.3
12 206 Evelyn Dong 12/29 20455 XC Oregon Saab/Salomon Factory Team 0:46:21.2
13 218 Kristina Owen 13/29 13838 CXC Elite   0:46:35.3
14 213 Shayla Swanson 14/29 5778 Foothills AB World Cup Acad 0:46:35.8
15 230 Sara Hewitt 15/29 13450 Foothills AB World Cup Acad 0:46:36.9
16 222 Kristina Trygstad-Saari 16/29 18313 Saab-Salomon Factory Team Saab/Salomon Factory Team 0:46:37.7
17 225 Johanna Winters 17/29 19196 CXC Elite   0:46:59.5
18 221 Marlis Kromm 1/3 14211 Foothills AB World Cup Acad 0:47:03.5
19 237 Kate Fitzgerald 18/29   APU Nordic   0:47:04.4
20 209 Amanda Ammar 19/29 12889 Edmonton NST 0:47:14.9
21 235 Maria Stuber 20/29 13925 CXC Elite   0:47:26.3
22 219 Megan McTavish 21/29 4881 XC Ottawa   0:47:29.0
23 212 Rosie Brennan 22/29 18322 Dartmouth USST 0:48:09.0
24 231 Heather Zimmerman 23/29 20958 CXC Elite   0:48:27.2
25 223 Jacqui Benson 24/29 6455 Caledonia UNBC 0:48:38.9
26 224 Sheila Kealey 25/29 3485 XC Ottawa   0:49:51.2
27 227 Sarah Peters 26/29 6434 Strathcona UBC 0:49:58.3
28 234 Jaqueline Mourao 27/29 17570 Brazillian Snow Sports Fed   0:51:34.2
29 236 Taylor Leach 28/29   XC Oregon Madshus 0:53:05.8
30 232 Sarah Dominick 29/29 16896 Maine Winter Sports C. MWSC 0:55:31.0
31 228 Bryn Knight 2/3 13572 Whitehorse CC CVTC 0:58:04.5
32 233 Heidi Brook 3/3 18426 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:58:32.0
DNF 204 Morgan Arritola * 15304 Sun Valley SEF USST ***
DNF 229 Janelle Greer * 14267 Whitehorse CC Yukon Ski Team ***
DNS 208 Kristina Strandberg * 16909 XC Oregon Saab/Salomon Factory Team ***
DNS 220 Alysson Marshall * 13482 Larch Hills AB World Cup Acad ***
DNS 226 Andrea Fancy * 18404 New Zealand New Zealand ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4