Caledonia Nordic Ski Club - Home


2009 BC Cup # 1: Mass Start Free Technique

Date: Jan 4, 2009
StartList
Location: Otway Nordic Centre - Prince George
Host Club: Caledonia Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Jim Burbee 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atoms 0.6 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
1 Simon Nemethy   NN 0:03:00.0
2 Rachel Cuell   BV 0:03:00.0
3 Artemis Douglas   CNSC 0:03:00.0
4 Trond May   LH 0:03:00.0

Pee Wee Boys 1.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
7 Travis Pete   BV 0:06:00.0
8 Charlie Borek   NN 0:06:00.0
9 Elias Beach   OSC 0:06:00.0
10 Hayden Neil   CNSC 0:06:00.0

Pee Wee Girls 1.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
13 Gianna Rogsdale   OSC 0:09:00.0
14 Emma Smedley   SLN 0:09:00.0
15 Ariadne Douglas   CNSC 0:09:00.0
16 Kia Andal   CNSC 0:09:00.0
17 Kassie Watts   OSC 0:09:00.0
18 Rachel May   LH 0:09:00.0

Mini Midget Boys 2.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
20 Nicholas Bardak 21503 WPN 0:12:00.0
21 Colton Mac Dougall   CNSC 0:12:00.0
22 Kristian Jensen-LeBlanc   CNSC 0:12:00.0
23 James Sader   TEL 0:12:00.0
24 Tyrell McComb   NN 0:12:00.0
25 Nelson Kleer   LH 0:12:00.0
26 James Hardy   LH 0:12:00.0
27 Rhys Evans   RN 0:12:00.0
28 Alexander Nemethy   NN 0:12:00.0
29 Gareth Williams   TEL 0:12:00.0
30 Bryan Carruthers   SLN 0:12:00.0

Mini Midget Girls 2.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
33 Stephanie Wilson   BV 0:15:00.0
34 Bronwyn Beach   OSC 0:15:00.0
35 Emily Dickson   OSC 0:15:00.0
36 Pippa Roots   CNSC 0:15:00.0
37 Katie Watts   OSC 0:15:00.0
38 Megan Hopkins   WPN 0:15:00.0
39 Robin Price   BV 0:15:00.0
40 Elena Bruns   LH 0:15:00.0
41 Eliza- Jane Kitchen   LH 0:15:00.0

Midget Boys 3.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
44 Zayne Heyes   HBC 0:18:00.0
45 Bryson Pawluk   BV 0:18:00.0
46 Justin Bennett   CNSC 0:18:00.0
47 North Alton   WPN 0:18:00.0
48 Eric Byram   SLN 0:18:00.0
49 Sam Morris   HBC 0:18:00.0
50 Gabriel Price   BV 0:18:00.0
51 Cody Askew   BV 0:18:00.0
52 John  Connor   LH 0:18:00.0
53 Thomas  Hardy   LH 0:18:00.0
54 Kyle Flatman   LH 0:18:00.0
55 Jonathan  Bakker   LH 0:18:00.0
56 Jon Sader   TEL 0:18:00.0
57 Joshua Malmsten   WPN 0:18:00.0

Midget Girls 3.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 1m   HD: 1m   TC: 1m 
Bib Name Licence Club Start Time
60 Emalee Vandermale 21592 SN 0:21:00.0
61 Ariel Becherer 21447 SN 0:21:00.0
62 Alexandra Myshak-Davis 21506 TEL 0:21:00.0
63 Kirsten Douglas 19605 NEL 0:21:00.0
64 Kathleen Alexander 21487 WPN 0:21:00.0
65 Samantha  Unger   OSC 0:21:00.0
66 Sarah Smedley   SLN 0:21:00.0
67 Megan Evans   RN 0:21:00.0
68 Marin Carruthers   SLN 0:21:00.0
69 Kathryn Shiach   BV 0:21:00.0
70 Hanna Thomson   RN 0:21:00.0
71 Silken Kleer   LH 0:21:00.0
72 Nicole Vermey   OVSC 0:21:00.0
73 Kalie McComb   NN 0:21:00.0
74 Marissa Woods   HBC 0:21:00.0
75 Johanne Jensen-LeBlanc   CNSC 0:21:00.0
76 Kate Woods   BV 0:21:00.0

Juvenile Girls 5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 41m   HD: 50m   TC: 150m 
Bib Name Licence Club Start Time
80 Sheena Walkley 21499 WPN 0:24:00.0
81 Penny Douglas 18508 CNSC 0:24:00.0
82 Jennifer Borchert 21428 SLN 0:24:00.0
83 Kate Eppler 18448 SLN 0:24:00.0
84 Kirsty Bock 21569 100M 0:24:00.0
85 Davis Alton 21493 WPN 0:24:00.0
86 Carolyn Legare-Stokes 21603 WPN 0:24:00.0
87 Ivy  Strother 21486 SLN 0:24:00.0
88 Emily Ertel 18491 TEL 0:24:00.0
89 Desirae Martin 18873 TEL 0:24:00.0
90 Kayleigh Cuell 19629 BV 0:24:00.0
91 Julia Ransom 18492 SLN 0:24:00.0
92 Siobhan Jones 21471 GSC 0:24:00.0
93 Kaileen McCulloch 18457 BV 0:24:00.0
94 Sarah Beaudry 21414 CNSC 0:24:00.0
95 Carmen  Underhill 21488 LH 0:24:00.0
96 Rachel Burkinshaw-Zelko 21485 WPN 0:24:00.0
97 Tessni Carruthers 19640 SLN 0:24:00.0
98 Brittany Evans   RN 0:24:00.0

Senior Men 15 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
101 Jeff Sherstobitoff   TEL 0:33:00.0

Junior Men 15 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
102 Chris Borchert 13676 SLN/UBC 0:33:00.0

Junior Boys 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
103 Fionn Carroll 14512 OSC 0:33:00.0
104 Philip Legare-Stokes 21602 WPN 0:33:00.0
105 Jeffrey Kerkovius 18444 TEL 0:33:00.0
106 Paul Sales 22589 HBC 0:33:00.0
107 Tom Pellow 18459 BV 0:33:00.0
108 Anthony Cihlar 18891 TEL 0:33:00.0
109 Kurt Behnsen 18881 TEL 0:33:00.0
110 Sylvain Beaudry 19533 CNSC 0:33:00.0
111 Cole Hetherington 18393 SLN 0:33:00.0
112 George Urosevic 18473 HBC 0:33:00.0
113 Alex Douglas 18507 CNSC 0:33:00.0
114 Elliot Andal   CNSC 0:33:00.0
115 Aaron Neumann   CNSC 0:33:00.0

Juvenile Boys 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
116 Fred Weaver 21018 HBC 0:36:00.0
117 David Palmer 18506 OSC 0:36:00.0
118 Jake Burton 21501 SLN 0:36:00.0
119 Nicholas Thompson 18441 BV 0:36:00.0
120 William Herchmer 21458 SN 0:36:00.0
121 Ian Flock 21561 SLN 0:36:00.0
122 Aaron Holdyk 19631 BV 0:36:00.0
123 Craig Osborn 19657 BV 0:36:00.0
124 Ari  Bruns 19556 LH 0:36:00.0
125 Lucas Putnam-Rea 21035 HBC 0:36:00.0
126 Nicholas  Foellmer 22592 HBC 0:36:00.0
127 Will  Finch 21429 SLN 0:36:00.0
128 Arthur Roots 22595 CNSC 0:36:00.0
129 Robert Martin 21437 CNSC 0:36:00.0
130 Michael Ravensbergen 19595 SN 0:36:00.0
131 Adam Woods 21621 HBC 0:36:00.0
132 Sebastien Foellmer 22593 HBC 0:36:00.0
133 Willard Andal 21612 CNSC 0:36:00.0
134 Kalum Utley 21465 HBC 0:36:00.0
135 Jake Kitchen 19555 LH 0:36:00.0
136 Kevin Hunt   OVSC 0:36:00.0
137 Aaron Kordyban   CNSC 0:36:00.0
138 Khiran O'Neill   SLN 0:36:00.0

Master Men 31-40 15 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
139 Brian May   LH 0:39:00.0
140 Adam Elliot   TEL 0:39:00.0

Master Men 41-50 15 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
141 Brian Vandermale 14164 SN 0:39:00.0
142 George Borchert 14402 SLN 0:39:00.0
143 John  Hagen   CNSC 0:39:00.0
144 Kurt Foellmer   HBC 0:39:00.0
145 Robert Evans   RN 0:39:00.0
146 James Williams   TEL 0:39:00.0
147 John Stamp   CNSC 0:39:00.0

Master Men 51-60 15 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
148 Larry  McCulloch 19652 BV 0:39:00.0
149 Kim Poole 5725 NEL 0:39:00.0
150 Doug McComb   NN 0:39:00.0
151 Chuck Connor   LH 0:39:00.0
152 Scott Forrest   CNSC 0:39:00.0

Senior Women 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
170 Sarah Peters 6434 SN/UBC 0:42:00.0
171 Sydney vanLoon 13618 CNSC 0:42:00.0

Junior Girls 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
172 Esther Walkley 21500 WPN 0:42:00.0
173 Laura Norman 18460 OSC 0:42:00.0
174 Lauren DeGroot 19653 NEL 0:42:00.0
175 Cara McCulloch 14484 BV 0:42:00.0
176 Adriene Underhill 14570 LH 0:42:00.0
177 Alexandra Dickson 14357 OSC 0:42:00.0
178 Kajsa Heyes 14562 HBC 0:42:00.0
179 Breanne  McClusky 18511 100M 0:42:00.0
180 Sonja Poole 19571 NEL 0:42:00.0
181 Sarah Holdyk 18456 BV 0:42:00.0

Master W 31-40 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
182 Abbigail May   LH 0:45:00.0

Master W 41-50 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
183 Iris  Unger 19662 OSC 0:45:00.0
184 Sally Thomson   RN 0:45:00.0
185 Tracy Moore   100M 0:45:00.0
186 Anne-Marie Findlay   BV 0:45:00.0
187 Jessica Heyes   HBC 0:45:00.0

Master W 51-60 7.5 km. Free Mass Start   Course Info:  MC: 50m   HD: 58m   TC: 235m 
Bib Name Licence Club Start Time
188 Louise Poole   NEL 0:45:00.0
189 Kirsteen Laing   BV 0:45:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.