Alberta Bicycle Association | Registration

U23/Elite National Road Championships - Women

Date: Jun 25, 2010
Official  Results
Location: Devon and Edmonton, Alberta
Host Club: Alberta Bicycle Association

 
Winner's Speed: 41.59 km/h

U23-Elite W/F 20 km. Individual Time Trial    
PL Bib Name Sub-Cat Team UCI Out   Back   Time Diff
1 5 Julie Beveridge U23 W/F Equipe Vienne Futuroscope CAN19880630 0:15:20.0 (3) 0:13:30.9 (1) 0:28:51.0  
2 37 Anne Samplonius Elite W/F Team Vera Bradley Foundation CAN19680211 0:15:15.4 (2) 0:13:37.8 (2) 0:28:53.3 +2.3
3 21 Tara Whitten Elite W/F Specialized Mazda Samson G Conseil CAN19800713 0:14:59.8 (1) 0:13:56.7 (4) 0:28:56.5 +5.5
4 49 Erinne  Willock Elite W/F Webcor Builders CAN19811016 0:15:20.0 (3) 0:13:49.1 (3) 0:29:09.1 +18.1
5 42 Laura Brown Elite W/F Total Restoration Cycling Team CAN19861127 0:15:45.0 (7) 0:13:58.5 (5) 0:29:43.6 +52.6
6 55 Véronique Bilodeau U23 W/F Team Quebec CAN19891115 0:15:37.4 (5) 0:14:07.9 (8) 0:29:45.4 +54.4
7 58 Heather Logan-Sprenger Elite W/F Team Ontario CAN19820514 0:15:45.1 (8) 0:14:02.3 (6) 0:29:47.4 +56.4
8 40 Jessica  Hannah Elite W/F Total Restoration Cycling Team CAN19790106 0:15:55.7 (11) 0:14:05.5 (7) 0:30:01.2 +1:10.2
9 48 Joelle Numainville Elite W/F Webcor Builders CAN19871120 0:15:51.5 (9) 0:14:13.6 (10) 0:30:05.1 +1:14.1
10 6 Karol-Ann Canuel U23 W/F Equipe Vienne Futuroscope CAN19880418 0:16:06.8 (12) 0:14:11.0 (9) 0:30:17.8 +1:26.8
11 2 Steph Roorda Elite W/F Cycling BC CAN19861203 0:15:53.8 (10) 0:14:28.4 (12) 0:30:22.2 +1:31.2
12 29 Denise Ramsden U23 W/F Team Kenda CAN19901121 0:15:40.9 (6) 0:14:45.4 (17) 0:30:26.3 +1:35.3
13 41 Sarah  Stewart Elite W/F Total Restoration Cycling Team CAN19781203 0:16:16.6 (13) 0:14:28.4 (12) 0:30:45.0 +1:54.0
14 16 Cynthia Wilson Elite W/F Ride With Rendall CAN19741024 0:16:37.2 (20) 0:14:19.0 (11) 0:30:56.2 +2:05.2
15 52 Annett Kamenz Elite W/F Aerobic Power GER19760110 0:16:19.8 (14) 0:14:40.4 (15) 0:31:00.3 +2:09.3
16 39 Leah Guloien Elite W/F Total Restoration Cycling Team CAN19810723 0:16:24.8 (15) 0:14:49.5 (19) 0:31:14.4 +2:23.4
17 32 Veronique Labonte Elite W/F Team Nanoblur-Gears CAN19800915 0:16:32.4 (17) 0:14:42.4 (16) 0:31:14.9 +2:23.9
18 44 Leah Kirchmann U23 W/F Trek Red Truck p/b Mosaic Homes CAN19900630 0:16:34.4 (19) 0:14:48.9 (18) 0:31:23.3 +2:32.3
19 11 Pepper Harlton Elite W/F Juventus CAN19851019 0:16:30.5 (16) 0:14:53.2 (21) 0:31:23.8 +2:32.8
20 19 Cara Gillis Elite W/F Specialized D4W/Bicycle Haus CAN19780914 0:16:44.2 (21) 0:14:39.6 (14) 0:31:23.9 +2:32.9
21 1 Alison Testroete Elite W/F Cycling BC CAN19830722 0:16:32.8 (18) 0:14:52.3 (20) 0:31:25.1 +2:34.1
22 50 Kristine Brynjolfson Elite W/F Westwood Cycle Cannondale p/b Vision Sports CAN19700614 0:16:47.7 (22) 0:14:57.4 (24) 0:31:45.2 +2:54.2
23 46 Heather Kay Elite W/F United Cycle CAN19740808 0:16:52.0 (23) 0:15:00.8 (26) 0:31:52.9 +3:01.9
24 34 Krystal Jeffs Elite W/F Team Nanoblur-Gears CAN19830503 0:16:55.0 (25) 0:14:59.9 (25) 0:31:55.0 +3:04.0
25 14 Eritia Smit Elite W/F P-K Express/ HNZ Strategy CAN19830514 0:17:07.2 (29) 0:14:56.8 (22) 0:32:04.0 +3:13.0
26 54 Lex Albrecht Elite W/F Cascades-ABC Cycles CAN19870406 0:16:56.9 (26) 0:15:08.6 (27) 0:32:05.5 +3:14.5
27 15 Suzie Brown Elite W/F P-K Express/ HNZ Strategy CAN19861129 0:16:53.2 (24) 0:15:13.4 (28) 0:32:06.6 +3:15.6
28 10 Christina Smith Elite W/F GEC Architecture Cycling Team CAN19731128 0:16:58.7 (27) 0:15:13.6 (29) 0:32:12.4 +3:21.4
29 57 Virginie Gauthier U23 W/F Team Quebec CAN19910427 0:17:25.4 (33) 0:14:57.1 (23) 0:32:22.5 +3:31.5
30 4 Jean Ann McKirdy Elite W/F Cycling BC CAN19840417 0:17:04.9 (28) 0:15:20.0 (30) 0:32:25.0 +3:34.0
31 36 Andrea Bunnin Elite W/F Team Saskatchewan CAN19870608 0:17:13.7 (30) 0:15:20.4 (31) 0:32:34.2 +3:43.2
32 33 Anne Guzman Elite W/F Team Nanoblur-Gears CAN19750412 0:17:17.0 (32) 0:15:29.6 (34) 0:32:46.7 +3:55.7
33 35 Krista Ruby U23 W/F Team Ontario CAN19911109 0:17:27.3 (34) 0:15:22.2 (32) 0:32:49.5 +3:58.5
34 17 Evelyne Gagnon U23 W/F Team Quebec CAN19910307 0:17:14.3 (31) 0:15:42.6 (36) 0:32:56.9 +4:05.9
35 28 Rachel O'Reilly Elite W/F Stevens Racing p/b The Cyclery CAN19870619 0:17:27.4 (35) 0:15:29.5 (33) 0:32:57.0 +4:06.0
36 53 Jessica Kisell U23 W/F Bicisport CAN19901113 0:17:37.9 (36) 0:15:36.0 (35) 0:33:14.0 +4:23.0
37 38 Katie Spittlehouse U23 W/F Team Ontario CAN19910508 0:17:38.4 (37) 0:15:53.2 (39) 0:33:31.6 +4:40.6
38 13 Rachel Canning U23 W/F Local Ride Racing CAN19880311 0:17:51.9 (38) 0:15:49.6 (37) 0:33:41.6 +4:50.6
39 24 Tanya Hopping Elite W/F Speed Theory CAN19791230 0:18:05.2 (39) 0:15:50.6 (38) 0:33:55.9 +5:04.9
40 47 Arlene Marchildon Elite W/F Independent CAN19730712 0:18:36.8 (40) 0:16:41.6 (41) 0:35:18.5 +6:27.5
41 25 Natalie Cormier U23 W/F Speed Theory CAN19890206 0:19:10.7 (41) 0:16:40.9 (40) 0:35:51.6 +7:00.6
DNS 23 Kyla Rollinson Elite W/F Specialized Mazda Samson G Conseil CAN19751130 *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.