Zone4 - Results - Classic
Home

Lappe Nordic Ontario Cup - Classic

Official Results

Jury 
Technical Delegate:  Lauri Penttinen 
Chief of Competition:  John Guthrie 
Chief of Course:   
Coach:  Jack Sasseville 
Coach:   
Obs. Time: 1:00 P.M.
Wind Vel: 5 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -18.5 C Snow Temp: -20.2 C
Weather: clear Snow Cond: fine grained sn

Date:

2/15/03 

Location: 

Lappe Nordic Ski Centre 

Host Club: 

Lappe Nordic Ski Club 
Midget Girls 3.5 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Time Diff CCCPnts
1 8 Christina Groulx 13503 Lappe Nordic LSSD 0:12:56.2 +0.0
2 10 Erin Tribe Hardwood Hills SOD 0:14:00.1 +1:03.9
3 11 Britt Bailey Lappe Nordic LSSD 0:14:35.6 +1:39.4
4 3 Katherine Hall Lappe Nordic LSSD 0:14:38.0 +1:41.8
5 1 Lauren Stoot Lappe Nordic LSSD 0:15:00.0 +2:03.8
6 2 Lindsay Inkila Lappe Nordic LSSD 0:15:36.3 +2:40.1
7 4 Maya Tekavcic 13506 North Bay Nordic NOD 0:15:53.7 +2:57.5
8 12 Samantha Odrowski 13510 North Bay Nordic NOD 0:16:02.4 +3:06.2
9 6 Erin Woods 13508 North Bay Nordic NOD 0:16:44.0 +3:47.8
10 7 Laura Cazzola Hardwood Hills SOD 0:16:52.1 +3:55.9
11 9 Kristin Lock Hardwood Hills SOD 0:18:48.3 +5:52.1
DNS 5 Kaytlyn Faucon 13505 Nortrh Bay Nordic NOD *** ***

 

Midget Boys 5 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Time Diff CCCPnts
1 20 Jacob Porter 13507 North Bay Nordic NOD 0:20:11.3 +0.0
2 14 Christopher Hamilton Kamview LSSD 0:20:16.7 +5.4
3 18 John Harvey Soo Finnish NOD 0:20:32.6 +21.3
4 17 Todd Inkila LappeNordic LSSD 0:20:55.7 +44.4
5 24 Jason Lock 13625 Hardwood Hills SOD 0:20:58.2 +46.9
6 25 Zale Apramian 13509 North Bay Nordic NOD 0:22:55.5 +2:44.2
7 21 Christopher Boyd Nakkertok NCD 0:24:42.9 +4:31.6
8 15 Jonathan Winter 13511 North Bay Nordic NOD 0:25:19.0 +5:07.7
9 22 Gabe Viljakainen Big Thunder LSSD 0:25:36.3 +5:25.0
10 13 Drew Nixon Big Thunder LSSD 0:36:35.5 +16:24.2
DNF 16 James Gunka Big Thunder LSSD *** ***
DNS 19 Jeremy Hecker Minnesota Youth Ski USA *** ***
DNS 23 Andrew Barbeau Soo Finnish NOD *** ***

 

Juvenile Boys 7.5 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Time Diff CCCPnts
1 34 Luke Viljakainen Big Thunder LSSD 0:26:21.5 +0.0
2 26 Brian Lock 13168 Hardwood Hills SOD 0:26:31.0 +9.5
3 30 Greg Field 13408 Big Thunder LSSD 0:26:37.3 +15.8
4 31 Travis Comeau 13480 Lappe Nordic LSSD 0:27:00.4 +38.9
5 28 John Rennie 13285 Nakkertok NCD 0:27:04.1 +42.6
6 40 Brayden Jaspers Big Thunder LSSD 0:27:08.7 +47.2
7 27 Matt Cuddy 13531 Soo Finnish NOD 0:27:49.5 +1:28.0
8 29 Jesse Winter 13204 North Bay Nordic NOD 0:28:07.7 +1:46.2
9 39 Scott Sullivan Big Thunder LSSD 0:28:26.9 +2:05.4
10 32 Cameron Moore 13566 Hardwood Hills SOD 0:28:33.4 +2:11.9
11 33 Matt Cays 13122 Hardwood Hills SOD 0:29:01.1 +2:39.6
12 37 Michael Somppi 13526 Lappe Nordic LSSD 0:29:42.0 +3:20.5
13 42 Matthew Smider 13475 Laurentian Nordic NOD 0:30:01.4 +3:39.9
14 41 Len Valjas 13610 Hardwood Hills SOD 0:30:20.9 +3:59.4
15 35 Dan Fahrun 13584 Georgian Bay Nordic SOD 0:30:30.1 +4:08.6
16 38 Kieran Jones 13470 Nakkertok NCD 0:31:16.4 +4:54.9
17 36 Logan Maley LappeNordic LSSD 0:43:07.2 +16:45.7

 

Junior Girls 7.5 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Time Diff CCCPnts
1 45 Linnea Kershaw 12729 Laurentian Nordic NOD 0:30:15.3 +0.0
2 46 Berit Dool 13086 Lappe Nordic LSSD 0:30:22.5 +7.2
3 43 Sarah Hayman 13147 Soo Finnish NOD 0:30:45.5 +30.2
4 44 Claire Rennie 12903 Nakkertok NCD 0:31:38.6 +1:23.3
5 48 Katie Farrell 12706 Laurentian Nordic NOD 0:31:50.5 +1:35.2
6 54 Roz Lougheed 13538 Hardwood Hills SOD 0:31:51.3 +1:36.0
7 51 Melissa Bota 13212 Walden CCFC NOD 0:32:35.1 +2:19.8
8 53 Miriam Trotscha 13216 Nakkertok NCD 0:32:47.7 +2:32.4
9 50 Carrie VanDorp 13284 Georgian Bay Nordic SOD 0:33:06.6 +2:51.3
10 49 Sarah Cuddy 13147 Soo Finnish NOD 0:34:41.7 +4:26.4
11 55 Elizabeth Ross 13525 Hardwood Hills SOD 0:34:41.8 +4:26.5
DNF 47 Mallory Deyne 13061 Porcupine Ski Runners NOD *** ***
DNS 52 Jane Brennan 13166 Nakkertok NCD *** ***

 

Juvenile Girls 7.5 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Time Diff CCCPnts
1 58 Natasha Kullas 13079 Porcupine Ski Runners NOD 0:29:03.2 +0.0
2 62 Kate Brennan 13269 Nakkertok NCD 0:30:25.3 +1:22.1
3 56 Bibianne Mahy 13316 Porcupine Ski Runners NOD 0:30:41.8 +1:38.6
4 60 Anna Geiger-Whitlock 13324 Hardwood Hills SOD 0:31:05.9 +2:02.7
5 61 Alana Thomas 13353 Hardwood Hills SOD 0:31:46.2 +2:43.0
6 59 Veronic Massicotte 13520 Porcupine Ski Runners NOD 0:32:00.0 +2:56.8
7 67 Kelsey Dool 13516 Lappe Nordic LSSD 0:32:33.3 +3:30.1
8 57 Sarah Coney 13344 Hardwood Hills SOD 0:34:08.7 +5:05.5
9 69 Laura Mears Soo Finnish NOD 0:35:05.8 +6:02.6
10 65 Carlie Penney 13356 North Bay Nordic NOD 0:35:37.8 +6:34.6
11 66 Heather Gordon Soo Finnish NOD 0:36:38.8 +7:35.6
12 68 Bethany Woods 13358 North Bay Nordic NOD 0:37:23.5 +8:20.3
13 63 Seija Grant 13519 Lappe Nordic LSSD 0:37:33.1 +8:29.9
14 64 Nicole Patterson 13378 Hardwood Hills SOD 0:37:35.6 +8:32.4

 

Senior Men 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 71 Timo Puiras 6050 Lappe Nordic LSSD 0:23:42.5 (1) 0:24:24.2 (1) 0:48:06.7 +0.0
2 72 Riku Metsaranta 5736 Lappe Nordic LSSD 0:24:06.5 (2) 0:25:10.0 (2) 0:49:16.5 +1:09.8
3 70 Jeff Seguin 12630 North Bay Nordic NOD 0:24:59.7 (3) 0:25:35.9 (3) 0:50:35.6 +2:28.9
4 74 Jeff Cameron 12621 Big Thunder LSSD 0:25:13.4 (4) 0:27:14.5 (4) 0:52:27.9 +4:21.2
DNS 73 Bernie Lacourciere Big Thunder LSSD *** (*) *** (*) *** ***

 

Junior Men 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 75 Jack VanDorp 12570 Georgian Bay Nordic SOD 0:25:00.3 (1) 0:26:06.9 (1) 0:51:07.2 +0.0
2 79 Robert Mettam 12619 Big Thunder LSSD 0:28:46.3 (3) 0:29:11.9 (2) 0:57:58.2 +6:51.0
3 80 Andrew Mason 12708 Georgian Bay Nordic SOD 0:28:13.1 (2) 0:29:55.6 (3) 0:58:08.7 +7:01.5
4 76 Jordan Weber 13529 Hardwood Hills SOD 0:29:51.4 (4) 0:31:37.2 (4) 1:01:28.6 +10:21.4
5 78 Sean Crowley 12618 Big Thunder LSSD 0:31:29.3 (5) 0:33:27.9 (5) 1:04:57.2 +13:50.0
DNS 77 Matt McCron 13046 Soo Finnish NOD *** (*) *** (*) *** ***

 

Master Men 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 81 Paul Inkila Lappe Nordic LSSD 0:26:42.5 (1) 0:27:58.4 (1) 0:54:40.9 +0.0
2 85 J.C. Vialaret independent 0:27:13.2 (2) 0:28:40.8 (2) 0:55:54.0 +1:13.1
3 84 Mark Thomas Big Thunder LSSD 0:28:32.7 (3) 0:29:43.8 (3) 0:58:16.5 +3:35.6
4 86 Gary Boyd Nakkertok NCD 0:29:26.1 (4) 0:30:58.9 (4) 1:00:25.0 +5:44.1
5 82 Peter Valjas Hardwood Hills SOD 0:31:08.3 (6) 0:32:30.2 (5) 1:03:38.5 +8:57.6
6 83 Brian Trendiak Big Thunder LSSD 0:31:01.9 (5) 0:33:11.1 (6) 1:04:13.0 +9:32.1

 

Junior Boys 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 90 Chris Butler 13039 Big Thunder LSSD 0:24:41.8 (2) 0:24:54.6 (1) 0:49:36.4 +0.0
2 87 Chris Mamen 12956 Nakkertok NCD 0:24:41.1 (1) 0:24:55.8 (2) 0:49:36.9 +0.5
3 91 Robb Martin 12921 Porcupine Ski Runners NOD 0:25:23.6 (3) 0:27:00.2 (3) 0:52:23.8 +2:47.4
4 96 Shane Maley 13029 Lappe Nordic LSSD 0:26:32.2 (5) 0:27:31.1 (4) 0:54:03.3 +4:26.9
5 88 Brendan Waddell 12899 Laurentian Nordic NOD 0:26:31.7 (4) 0:27:52.5 (6) 0:54:24.2 +4:47.8
6 93 Ian Myles 12924 Hardwood Hills SOD 0:26:54.3 (7) 0:27:40.7 (5) 0:54:35.0 +4:58.6
7 92 Kevin Throop 13539 Hardwood Hills SOD 0:26:51.1 (6) 0:28:47.2 (8) 0:55:38.3 +6:01.9
8 99 Scott McCron 13177 Soo Finnish NOD 0:27:14.3 (8) 0:28:33.0 (7) 0:55:47.3 +6:10.9
9 100 David Badham 13028 Hardwood Hills SOD 0:27:41.7 (9) 0:29:07.2 (9) 0:56:48.9 +7:12.5
10 97 Derek Boyd 13495 Nakkertok NCD 0:27:42.3 (10) 0:29:25.2 (11) 0:57:07.5 +7:31.1
11 102 Paul Mears Soo Finnish NOD 0:28:11.0 (12) 0:29:13.0 (10) 0:57:24.0 +7:47.6
12 95 Mike Fadock 13190 Soo Finnish NOD 0:28:06.2 (11) 0:29:25.6 (12) 0:57:31.8 +7:55.4
13 98 Phillip Wood 13614 Mono Nordic SOD 0:28:29.1 (13) 0:30:16.8 (13) 0:58:45.9 +9:09.5
14 103 Matt Wills 13237 Hardwood Hills SOD 0:30:24.7 (14) 0:31:54.6 (14) 1:02:19.3 +12:42.9
15 106 Nick Uhlig 13072 Soo Finnish NOD 0:32:03.6 (15) 0:32:40.8 (15) 1:04:44.4 +15:08.0
16 104 Will Burr 13364 Nakkertok NCD 0:32:16.1 (16) 0:33:01.9 (16) 1:05:18.0 +15:41.6
17 101 Ken Parry 13606 Hardwood Hills SOD 0:34:04.3 (17) 0:36:01.9 (17) 1:10:06.2 +20:29.8
18 105 Mike Cunningham 13348 Hardwood Hills SOD 0:36:47.9 (18) 0:38:02.4 (18) 1:14:50.3 +25:13.9
DNF 89 Tavis Apramian 13206 North Bay Nordic NOD *** (*) *** (*) *** ***
DNF 94 Matthew Schoales 13484 Lappe Nordic LSSD 0:28:50.2 (*) *** (*) *** ***

 

Senior Women 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 114 Jill Maepea 5840 Lappe Nordic LSSD 0:28:13.0 (3) 0:28:02.1 (1) 0:56:15.1 +0.0
2 110 Kerrie Fabius 6672 Big Thunder LSSD 0:28:08.3 (1) 0:28:07.0 (2) 0:56:15.3 +0.2
3 108 Emily Hayman 6630 Soo Finnish NOD 0:28:23.0 (5) 0:29:36.6 (3) 0:57:59.6 +1:44.5
4 107 Karla Mika 5378 Big Thunder LSSD 0:28:15.9 (4) 0:29:58.4 (4) 0:58:14.3 +1:59.2
5 109 Andrea NIghbor 6653 North Bay Nordic NOD 0:28:09.8 (2) 0:30:52.1 (5) 0:59:01.9 +2:46.8
6 113 Karen Messenger 13060 Big Thunder LSSD 0:30:53.7 (6) 0:32:33.5 (6) 1:03:27.2 +7:12.1
7 115 Lisa Maillette 13290 Big Thunder LSSD 0:34:56.6 (7) 0:38:17.3 (7) 1:13:13.9 +16:58.8
DNF 111 Tara Redpath 6189 MNS MAN 0:29:01.1 (*) *** (*) *** ***
DNS 112 Leslie Bode 12384 Big Thunder LSSD *** (*) *** (*) *** ***

 

Junior Women 15 km. Classic Mass Start  MC m HD m TC m
PL Bib Name Licence Club Division Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff CCCPnts
1 116 Rena Bode 12523 Big Thunder LSSD 0:31:15.3 (1) 0:32:05.9 (1) 1:03:21.2 +0.0
2 117 Linnea Rudachyk 13203 North Bay Nordic NOD 0:34:04.0 (2) 0:36:20.8 (2) 1:10:24.8 +7:03.6
3 119 Kelly Henry 13366 Big Thunder LSSD 0:35:25.7 (3) 0:39:46.6 (3) 1:15:12.3 +11:51.1
4 118 Tiffany Duncan 13355 North Bay Nordic NOD 0:38:33.1 (4) 0:41:01.8 (4) 1:19:34.9 +16:13.7

Copyright 2014 - Zone4 Systems www.zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy    Terms of Service    Contact Zone4