Haywood Interval Start Free Technique | Zone4.ca



Haywood Interval Start Free Technique

Date: Dec 7, 2008
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Alan White 
Asst Technical Delegate:  Len Apedaile 
Chief of Race:  Sharon Clarke 
Race Director:  Dave Dyer 
Start Time:  10:00 AM 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:  8 Km/Hr Wind Dir: NW
Air Temp: -2.9 Snow Temp: -1
Weather: High overcast Snow Cond: Fresh wet

Senior Men 15 km. Free    
PL Bib Name CCCLic Club Team Lap1 Lap2 Time Diff
1 111 George Grey 5911 Black Jack   0:19:22.7 0:19:53.7 0:39:16.5  
2 107 Graham Nishikawa 12673 Whitehorse Cross Country  CNEPH 0:19:26.7 0:20:15.0 0:39:41.8 +25.3
3 103 Brent McMurtry 13103 Foothills Nordic NST 2010 0:19:38.9 0:20:14.4 0:39:53.4 +36.9
4 109 Leif Zimmerman 13412 BSF Bozeman US Ski Team 0:19:54.7 0:20:11.0 0:40:05.8 +49.3
5 102 Alex Harvey 13634 Mont Ste. Anne NST 2009 0:19:44.1 0:20:22.0 0:40:06.1 +49.6
6 99 Chris Butler 13039 Big Thunder   0:19:51.4 0:20:18.4 0:40:09.9 +53.4
7 95 James Southam 13025 APU Nordic   0:19:51.0 0:20:25.2 0:40:16.3 +59.8
8 101 Garrott Kuzzy 13863 CXC Elite US Ski Team 0:19:59.9 0:20:18.8 0:40:18.8 +1:02.3
9 98 Andrey Golovko 15549 Saab Factory Team Saab Factory Team 0:20:05.8 0:20:14.8 0:40:20.7 +1:04.2
10 87 Jeff Ellis 6225 Mono Nordic APUNSC 0:20:04.5 0:20:31.3 0:40:35.9 +1:19.4
11 96 Frederic Touchette 13497 Mont Ste. Anne NST 2010 0:20:04.2 0:20:47.2 0:40:51.5 +1:35.0
12 108 Robin McKeever 2707 Foothills Nordic PNST 0:19:52.1 0:21:01.2 0:40:53.4 +1:36.9
13 88 Brian Gregg 16774 CXC Elite CXC Elite 0:20:17.5 0:20:40.6 0:40:58.1 +1:41.6
14 89 Erik Carleton 5398 Rocky Mountain Racers Rocky Mountain Racers 0:20:01.7 0:21:06.4 0:41:08.2 +1:51.7
15 110 Dave Nighbor 12477 North Bay Nordic National Ski Team 0:20:12.9 0:20:57.7 0:41:10.7 +1:54.2
16 91 Brayton Osgood 13860 XC Oregon Fischer-Craft 0:20:20.6 0:20:54.8 0:41:15.5 +1:59.0
17 94 Bryan Cook 13413 CXC Elite CXC Elite 0:20:22.3 0:20:59.2 0:41:21.6 +2:05.1
18 84 Brenton Knight 17259 APU Nordic   0:20:44.8 0:20:37.5 0:41:22.4 +2:05.9
19 86 Kevin Sandau 13504 Foothills Nordic Alberta World Cup Academy 0:20:32.3 0:21:09.5 0:41:41.9 +2:25.4
20 57 Anders Haugen 17458 APU Nordic Rossignol 0:20:49.2 0:21:03.0 0:41:52.2 +2:35.7
21 90 David Chamberlain 12985 MWSC Fischer-Craft 0:20:36.3 0:21:24.1 0:42:00.4 +2:43.9
22 81 Marshall  Greene 17261 XC Oregon Alpina Madshus 0:20:49.3 0:21:11.1 0:42:00.5 +2:44.0
23 77 Bart Dengel 16777 APU Nordic   0:20:33.3 0:21:34.5 0:42:07.8 +2:51.3
24 79 Skeets Morel 12829 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:20:48.1 0:21:24.4 0:42:12.6 +2:56.1
25 104 Gordon Jewett 5283 Foothills Nordic Alberta World Cup Academy 0:20:57.3 0:21:38.3 0:42:35.6 +3:19.1
26 63 Jesse Heckrodt 12908 Larch Hills CVTC 0:20:45.7 0:21:50.0 0:42:35.7 +3:19.2
27 82 Phil Wood 13614 Canmore Nordic   0:20:52.0 0:21:44.0 0:42:36.1 +3:19.6
28 48 Jesse Winter 13204 North Bay Nordic NTDC Thunder Bay 0:21:02.0 0:21:44.2 0:42:46.3 +3:29.8
29 76 Michael Somppi 13526 Lappe Nordic NTDC Thunder Bay 0:20:59.2 0:21:59.3 0:42:58.5 +3:42.0
30 83 Karl Saidla 4843 XC Ottawa XC Ottawa 0:21:00.1 0:22:05.8 0:43:06.0 +3:49.5
31 75 Adam Swank 13903 Fischer.Craft   0:21:13.3 0:21:56.9 0:43:10.3 +3:53.8
32 71 Mark Iverson 13449 Rossignol Rossignol 0:21:24.4 0:21:51.5 0:43:15.9 +3:59.4
33 100 Michael Sinnott 13964 Sun Valley Saab/Salomon Factory  0:20:55.4 0:22:31.6 0:43:27.1 +4:10.6
34 80 Mike Argue 6070 Yellowknife   0:20:53.9 0:22:37.7 0:43:31.7 +4:15.2
35 56 Nils Lokken 14120 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:21:37.5 0:21:59.4 0:43:36.9 +4:20.4
36 70 Gavin Hamilton 13748 Foothills Nordic   0:21:32.7 0:22:10.2 0:43:43.0 +4:26.5
37 67 Harry Seaton 13737 Team Hardwood NTDC Thunder Bay 0:21:39.6 0:22:12.8 0:43:52.5 +4:36.0
38 105 Dan Roycroft 6551 Arrowhead Nordic Callahan Valley Training  0:20:41.2 0:23:14.8 0:43:56.0 +4:39.5
39 65 Luke McGurk 12992 Rocky Mountain Racers Rocky Mountain Racers 0:21:30.6 0:22:28.8 0:43:59.5 +4:43.0
40 74 Petermax Neumann 14218 Highlands Trail Blazers CVTC  0:21:29.1 0:22:33.8 0:44:02.9 +4:46.4
41 9 Nick Kline   MWSC   0:21:41.2 0:22:29.0 0:44:10.2 +4:53.7
42 60 Cameron Egan 12881 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:21:22.0 0:22:48.8 0:44:10.8 +4:54.3
43 66 Carl Steudler 13211 Foothills Nordic   0:21:47.8 0:22:38.4 0:44:26.3 +5:09.8
44 64 Cyrus Kangarloo 13080 Telemark   0:21:37.6 0:22:49.1 0:44:26.8 +5:10.3
45 29 Terrell Stephen 12848 Foothills Nordic World Cup Academy 0:22:08.3 0:22:27.7 0:44:36.1 +5:19.6
46 93 Colin Rodgers 15562 Sun Valley   0:21:05.5 0:23:32.7 0:44:38.3 +5:21.8
47 73 Patrick O'Brien  16790 SMS/DOC Dartmouth Ski Team 0:21:46.5 0:22:53.0 0:44:39.6 +5:23.1
48 49 Stephen Hart 12471 Edmonton Nordic   0:21:58.8 0:22:56.8 0:44:55.7 +5:39.2
49 69 Charles Brassard 14168 Le Norvégien CNEPH 0:21:47.3 0:23:10.0 0:44:57.4 +5:40.9
50 45 Nat Anglem 17875 Wanaka Nordic   0:22:04.6 0:22:55.0 0:44:59.6 +5:43.1
51 85 Haakon Lenes 13609 Banff Ski Runners   0:21:53.9 0:23:13.1 0:45:07.1 +5:50.6
52 3 Ben Knowles 17334 Sun Valley ODT 0:21:52.9 0:23:24.1 0:45:17.1 +6:00.6
53 61 Edward McCarthy 12758 UBC Nordic   0:22:09.4 0:23:18.4 0:45:27.9 +6:11.4
54 40 Justin Kangarloo 13218 Banff Ski Runners   0:22:12.8 0:23:26.9 0:45:39.8 +6:23.3
55 41 Gabriel Altebaeumer 14270 Foothills Nordic   0:22:46.1 0:23:43.2 0:46:29.3 +7:12.8
56 26 Anthony Killick 13347 Foothills Nordic FNSC 0:22:20.2 0:24:15.9 0:46:36.1 +7:19.6
57 16 Stuart Lodge 14541 Canmore Nordic   0:23:08.8 0:24:06.9 0:47:15.7 +7:59.2
58 13 Douglas Bailey   Maine Winter Sports Center   0:22:56.8 0:24:21.3 0:47:18.2 +8:01.7
59 31 Elliot Holtham 14140 Strathcona Nordic   0:23:24.7 0:24:47.9 0:48:12.7 +8:56.2
60 44 Dan Brown 13645 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:23:21.2 0:25:48.5 0:49:09.8 +9:53.3
61 17 Jeff Holmes   Avalon Nordic   0:25:07.6 0:26:34.0 0:51:41.7 +12:25.2
62 2 Jack Cook 2241 Edmonton Nordic Fast Trax Pro Team 0:25:30.9 0:28:39.6 0:54:10.5 +14:54.0
63 8 Cory Berg   North Superior   0:26:39.5 0:29:29.6 0:56:09.1 +16:52.6
64 15 Erik Charron   Avalon Nordic   0:28:26.1 0:31:08.9 0:59:35.1 +20:18.6
65 10 Larry McCulloch   Bulkley Valley Bulkley Valley Nordics 0:29:00.3 0:33:06.3 1:02:06.6 +22:50.1
DNF 20 Kai Skinstad 13297 Camrose Nordic Augustana *** *** *** ***
DNF 21 Bevan Ferreira 16821 Nelson Nordic   0:25:33.7 *** *** ***
DNF 22 Jon Skinstad 13298 Camrose Nordic Augustana *** *** *** ***
DNF 38 Daniel Patterson   Rocky Mountain Racers   *** *** *** ***
DNF 106 Lars Flora 12986 Saab Factory Team   *** *** *** ***
DNS 53 Christopher Werrell 12872 Omineca  CVTC *** *** *** ***
DNS 54 Thomsen D'Hont 12916 Yellowknife   *** *** *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4