Haywood Interval Start Free Technique | Zone4.ca



Haywood Interval Start Free Technique

Date: Dec 7, 2008
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Alan White 
Asst Technical Delegate:  Len Apedaile 
Chief of Race:  Sharon Clarke 
Race Director:  Dave Dyer 
Start Time:  10:00 AM 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:  8 Km/Hr Wind Dir: NW
Air Temp: -2.9 Snow Temp: -1
Weather: High overcast Snow Cond: Fresh wet

Juvenile Boys 5 km. Free    
PL Bib Name CCCLic Club Team Lap1 Lap2 Time Diff
1 230 Christian Gow 18407 Rocky Mountain Racers   0:07:28.7 0:07:48.3 0:15:17.0  
2 233 Paul Dupuis 14601 Banff Ski Runners   0:07:41.1 0:07:43.2 0:15:24.4 +7.4
3 229 Colin Ferrie 19558 Kimberley Nordic Kimberley Nordic Racers 0:07:55.5 0:08:09.6 0:16:05.2 +48.2
4 227 Nico Tobias 19610 Rocky Mountain Racers   0:08:04.4 0:08:01.5 0:16:05.9 +48.9
5 232 Adam Birosh 14611 North Bay Nordic Ontario Ski Team 0:07:49.2 0:08:18.8 0:16:08.0 +51.0
6 228 Stefan  Sander-Green 19549 Kimberley Nordic Kimberley Nordic Racers 0:07:49.7 0:08:31.4 0:16:21.2 +1:04.2
7 210 Peter Locke 21433 Black Jack   0:08:08.3 0:08:22.4 0:16:30.8 +1:13.8
8 204 Will Finch 21429 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:08:21.6 0:08:32.3 0:16:54.0 +1:37.0
9 215 Stuart Harden 21549 Rocky Mountain Racers   0:08:24.0 0:08:39.4 0:17:03.5 +1:46.5
10 214 Hans Halvorsen   Green Mountain Valley Green Mountain Valley School 0:08:11.6 0:08:56.9 0:17:08.5 +1:51.5
11 223 Ragnar Robinson 19520 La Ronge La Ronge Nordic 0:08:23.7 0:08:48.6 0:17:12.3 +1:55.3
12 225 Micah Killick 19625  Banff Ski Runners   0:08:26.7 0:08:47.6 0:17:14.3 +1:57.3
13 231 Nick Monette 19580 Team Hardwood Ontario Ski Team 0:08:10.3 0:09:04.0 0:17:14.4 +1:57.4
14 211 Will Meyer   BSF Bozeman   0:08:33.8 0:08:57.9 0:17:31.7 +2:14.7
15 212 Steven Coueffin 21436 Kimberley Nordic Kimberley Nordic Racers 0:08:51.3 0:08:55.2 0:17:46.5 +2:29.5
16 205 Colin Elliott 19667 Canmore Nordic   0:08:38.1 0:09:18.1 0:17:56.2 +2:39.2
17 222 Jake Kitchen 19555 Larch Hills Larch Hills Nordic 0:08:51.1 0:09:14.3 0:18:05.4 +2:48.4
18 201 Devlin Shea   Green Mountain Valley Green Mountain Valley School 0:08:55.3 0:09:15.9 0:18:11.2 +2:54.2
19 224 Michael Ravensbergen 19595 Strathcona Nordic   0:08:58.0 0:09:14.9 0:18:13.0 +2:56.0
20 219 Nelson Allan 21483 Canmore Nordic Alberta Development Team 0:08:55.8 0:09:24.5 0:18:20.3 +3:03.3
21 221 Craig Osborn 19657 Bulkley Valley   0:09:07.0 0:09:15.7 0:18:22.7 +3:05.7
22 226 Ari Bruns 19556 Larch Hills   0:09:05.3 0:09:34.5 0:18:39.8 +3:22.8
23 213 Mitch Carere 21571 Kimberley Nordic Kimberley Nordic Racers 0:08:57.9 0:09:57.3 0:18:55.3 +3:38.3
24 203 Ian Flock 21561 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:09:16.3 0:09:39.0 0:18:55.4 +3:38.4
25 202 Jake Burton 21501 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:09:30.9 0:10:09.3 0:19:40.3 +4:23.3
26 216 Peter Hicks   Canmore Nordic   0:09:54.6 0:10:09.6 0:20:04.3 +4:47.3
27 218 Ryan Alexandruk 21555 Fort Sask Nordic   0:09:56.6 0:10:17.3 0:20:14.0 +4:57.0
28 208 Adam McLaughlin 21563 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:09:57.0 0:10:30.5 0:20:27.5 +5:10.5
29 209 Willie Herchmer 21458 Strathcona Nordic   0:10:06.2 0:10:48.1 0:20:54.3 +5:37.3
30 206 Khiran O'Neill 21566 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:10:08.1 0:10:49.8 0:20:57.9 +5:40.9
31 207 Eamon Murphy 21562 Sovereign Lake Nordic XC Okanagan 0:10:07.2 0:11:08.5 0:21:15.8 +5:58.8
32 217 Evan Stryde 21413 La Ronge La Ronge Nordic 0:10:17.1 0:11:14.6 0:21:31.8 +6:14.8
DNS 220 Julien Locke 21432 Black Jack Nelson Nordic *** *** *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4