Teck Sprint Heats |
||
Date: Dec 12, 2008 | Location: SOVEREIGN LAKE, BC Host Club: Sovereign Lake Nordic Club |
|
|
Senior Men 1.1 km. Classic |
PL | Bib | Name | CCCLic | Club | Team | Round | QualifyTime |
1 | 4 | Dave Nighbor | 12477 | North Bay | NST | A Final | 0:02:29.51 |
2 | 8 | Anders Haugen | 17458 | APU Nordic | Rossignol | A Final | 0:02:30.99 |
3 | 5 | Michael Sinnott | 13964 | Sun Valley SEF | Saab/Salomon Fac | A Final | 0:02:29.67 |
4 | 7 | Alex Harvey | 13634 | Club Nordique M.S.A | NST | A Final | 0:02:30.61 |
5 | 1 | Garrott Kuzzy | 13863 | CXC Elite | USST | A Final | 0:02:27.29 |
6 | 3 | Christopher Werrell | 12872 | Omineca | CVTC | A Final | 0:02:28.47 |
7 | 10 | Brent McMurtry | 13103 | Foothills | NST | B Final | 0:02:31.51 |
8 | 6 | Lenny Valjas | 13610 | Team Hardwood | CNEPH | B Final | 0:02:29.99 |
9 | 2 | Terrell Stephen | 12848 | Foothills | AB World Cup Acad | B Final | 0:02:27.35 |
10 | 9 | Colin Rodgers | 15562 | Sun Valley SEF | Fischer/Craft | B Final | 0:02:31.16 |
11 | 16 | David Chamberlain | 12985 | Maine Winter Sports | Fischer Craft | B Final | 0:02:35.90 |
12 | 12 | Jess Cockney | 13931 | Foothills | AB World Cup Acad | B Final | 0:02:34.94 |
13 | 17 | Charles Brassard | 14168 | Norvégien | CNEPH | Quarterfinal | 0:02:36.20 |
14 | 18 | Anthony Killick | 13347 | Banff | Banff Ski Runners | Quarterfinal | 0:02:36.22 |
15 | 30 | Bart Dengel | 16777 | APU Nordic | Quarterfinal | 0:02:40.15 | |
16 | 11 | Kevin Hochtl | 13911 | SSCV | Rossignol | Quarterfinal | 0:02:32.66 |
17 | 13 | Graham Nishikawa | 12673 | Whitehorse CC | CNEPH | Quarterfinal | 0:02:35.09 |
18 | 14 | Mark Iverson | 13449 | Rossignol | Rossignol | Quarterfinal | 0:02:35.17 |
19 | 22 | Bryan Cook | 13413 | CXC Elite | Quarterfinal | 0:02:37.72 | |
20 | 25 | Dakota Blackhorse-Von Jess | 16766 | MBSEF/Dartmouth | Quarterfinal | 0:02:38.73 | |
21 | 15 | Harry Seaton | 13737 | Team Hardwood | NTDC Thunder Bay | Quarterfinal | 0:02:35.69 |
22 | 21 | Brian Gregg | 16774 | CXC Elite | Quarterfinal | 0:02:37.37 | |
23 | 27 | Miles Havlick | Sun Valley SEF | Quarterfinal | 0:02:39.24 | ||
24 | 28 | Oeyvind Watterdal | 18617 | Noetteroey IF | Quarterfinal | 0:02:39.79 | |
25 | 29 | Samuel Naney | 18848 | Cougar Mt. Racing | Cougar Mt. Racing | Quarterfinal | 0:02:40.13 |
26 | 19 | Chris Butler | 13039 | Big Thunder | AB World Cup Acad | Quarterfinal | 0:02:36.29 |
27 | 20 | Robin McKeever | 2707 | Foothills | PNST | Quarterfinal | 0:02:36.44 |
28 | 24 | Thomsen D'Hont | 12916 | Yellowknife | CVTC | Quarterfinal | 0:02:37.88 |
29 | 26 | Jesse Winter | 13204 | North Bay | NTDC Thunder Bay | Quarterfinal | 0:02:39.21 |
30 | 23 | Jeff Ellis | 6225 | Mono | APUNSC | Quarterfinal | 0:02:37.79 |
31 | Erik Carleton | 5398 | Rocky Mnt. Racers | Rocky Mnt Racers | Qualification | 0:02:40.30 | |
32 | Nick Kline | Maine Winter Sports | Qualification | 0:02:40.45 | |||
33 | Zach Violett | 13403 | Fischer Craft | Qualification | 0:02:41.10 | ||
34 | Cameron Egan | 12881 | Sovereign Lake | X.C. Okanagan | Qualification | 0:02:41.45 | |
35 | Skeets Morel | 12829 | Sovereign Lake | X.C. Okanagan | Qualification | 0:02:41.94 | |
36 | Luke McGurk | 12992 | Rocky Mt. Racers | Rocky Mnt Racers | Qualification | 0:02:42.11 | |
37 | Mike Argue | 6070 | Yellowknife | Qualification | 0:02:43.10 | ||
38 | Brenton Knight | 17259 | APU Nordic | Qualification | 0:02:43.12 | ||
39 | Karl Saidla | 4843 | XC Ottawa | Qualification | 0:02:43.41 | ||
40 | Anders Folleraas | 19027 | Lillehammer Skiklub | Montana State U | Qualification | 0:02:43.71 | |
41 | John Parry | 14228 | Whitehorse CC | Yukon Ski Team | Qualification | 0:02:44.41 | |
42 | Tim Reynolds | 16786 | Qualification | 0:02:44.66 | |||
43 | Phil Wood | 13614 | Canmore | Qualification | 0:02:46.57 | ||
44 | Ben Knowles | 17334 | Sun Valley SEF | ODT | Qualification | 0:02:46.79 | |
45 | Ray Sabo | 13429 | Whitehorse CC | Yukon Ski Team | Qualification | 0:02:48.10 | |
46 | Sam Lindsey | 14349 | Whitehorse CC | CVTC | Qualification | 0:02:48.93 | |
47 | Timothy M. Weston | 13902 | Green Mt. Valley Sch. | Green Mt. Valley Sch. | Qualification | 0:02:49.68 | |
48 | Nils Lokken | 14120 | Sovereign Lake | X.C. Okanagan | Qualification | 0:02:50.09 | |
49 | Kevin Sandau | 13504 | Foothills | AB World Cup Acad | Qualification | 0:02:50.19 | |
50 | Guido Visser | 3590 | Club Nordique M.S.A | Rossignol | Qualification | 0:02:52.41 | |
51 | Dan Brown | 13645 | Sovereign Lake | X.C Okanagan | Qualification | 0:02:55.23 | |
52 | Sergei Ivanov | Kongsberger Ski Club | Qualification | 0:03:09.96 | |||
53 | Bevan Ferreira | 16821 | SSSA | Qualification | 0:03:36.67 | ||
DNS | Lars Flora | Saab Factory Team | Qualification | *** | |||
DNS | Michael Somppi | 13526 | Lappe | NTDC Thunder Bay | Qualification | *** | |
DNS | Frederic Touchette | 13497 | Club Nordique M.S.A | NST 2010 | Qualification | *** | |
DNS | Patrick O'Brien | 16790 | SMS/DOC | Dartmouth Ski | Qualification | *** | |
DNS | Marshall Greene | 17261 | XC Oregon | Alpina / Madshus | Qualification | *** |