Haywood NorAm Canada Cup Madshus SPRINTS Women's Final Results | Zone4.ca



Haywood NorAm Canada Cup Madshus SPRINTS

Date: Dec 2, 2006
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: XC World Cup Society

Jury
Technical Delegate:  Jim Thomson 
Chief of Competition:  Robert Hogg 
Asst Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Obs. Time:
Wind Vel: m variable Wind Dir: South
Air Temp: -11C Snow Temp: -13C
Weather: clear Snow Cond: Art Hard Pack

Junior Women 1.2 km. Free    
PL Bib Name CCCLic FISLic Club Round QualifyTime
1 102 michaela Howie            JR 14240   Banff Ski Runners A Final 0:03:13.60
2 101 Hilary Schrama       JR 13376 3105113 Banff Ski Runners A Final 0:03:11.10
3 103 Sophie Harvey            JR 13887   Nordique Mont-Ste-Anne A Final 0:03:20.20
4 104 Flurina Keller            JR 14289   Banff Ski Runners A Final 0:03:22.20
DNS 105 Clare Peacock        JR 13532   Silver Star Nordic Racing Qualification ***

Senior Women 1.2 km. Free    
PL Bib Name CCCLic FISLic Club Round QualifyTime
1 201 Perianne Jones            U23 12918 3105019 National Ski Team, Nakkertok A Final 0:02:46.10
2 204 Sarah Daitch 5981 3105002 Fort Smith / RMR A Final 0:02:53.00
3 205 Kate Brennan         JR 13269 3105066 NTDC/Kanata Racers A Final 0:02:53.10
4 209 Tara Whitten 5866 1324923 INDi2010 A Final 0:02:56.30
5 202 Amanda Ammar            U23 12889 3105023 National Ski Team, Edmonton Nordic A Final 0:02:51.00
6 211 Megan McTavish 4881 1341510 XC Ottawa A Final 0:02:58.20
7 206 Brittany  Webster           JR 14219 3105097 Highlands Nordic B Final 0:02:54.50
8 214 Brooke Gosling 12494 1341316 X-C.com/FNSC B Final 0:03:01.20
9 216 Heidi Widmer          JR 14175   FNSC B Final 0:03:02.40
10 203 Rhonda Sandau 5776 1341704 INDi2010 / FNSC B Final 0:02:52.70
11 223 Magi Scallion 6345 3105070 Banff Ski Runners B Final 0:03:05.90
12 208 Christine Bisson 5949 1341025 Nordique Mont-Ste-Anne B Final 0:02:56.00
13 207 Cathy Jaques            JR 12974 3105092 Rocky Mountain Racers Quarterfinal 0:02:55.80
14 210 Madeleine Williams 6409 3105007 National Ski Team, Edmonton Nordic Quarterfinal 0:02:58.00
15 212 Hannah Perry             JR 13443 3105086 FNSC Quarterfinal 0:03:00.20
16 215 Shayla Swanson 5778 1343898 FNSC/X-C.com Quarterfinal 0:03:02.20
17 217 Alysson Marshall          JR 13482 3105084 Silver Star Nordic Racing Quarterfinal 0:03:03.20
18 218 Tasha Betcherman 6418 1333459 Lappe Nordic Quarterfinal 0:03:03.30
19 219 Karla Mika 5378 3105085 Highlands Trailblazers Quarterfinal 0:03:03.50
20 221 Jacqui Benson 6455 1340928 Caledonia Nordics Quarterfinal 0:03:04.20
21 213 Sara  Hewitt            JR 13450 3105080 FNSC Quarterfinal 0:03:01.00
22 220 Maryse L'Heureux       JR 13635 3105108 Skiélite Quarterfinal 0:03:04.00
23 222 Elizabeth (Liz) Stephen         JR 0005 3535261 US Ski Team Quarterfinal 0:03:05.80
24 224 Marlis Kromm         JR 14211 3105093 FNSC Quarterfinal 0:03:06.50
25 225 Sophie Boyer            JR 13278 3105102 Skiélite/ÉQ Quarterfinal 0:03:11.70
26 226 Eva Szabo 13514   FNSC Quarterfinal 0:03:14.30
27 227 Virginia  Lehoux Gagnon   JR 13680   Skiélite/Quebec Team Quarterfinal 0:03:18.30
28 228 Emilie Chartrand        JR 14113 3105099 Skiélite Quarterfinal 0:03:18.40
29 229 lauriane Ouellet           JR 14207 3105112 Skibec Nordique Quarterfinal 0:03:18.70
30 230 Sharon Hogg 13209   FNSC Quarterfinal 0:03:27.10


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4